SP Gminy Oleśnica

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

SZKOŁA PODSTAWOWA GMINY OLEŚNICA WITA SERDECZNIE!

W dniu 12 VI 2019 r. klasy III c, III b i III d pojechały na ostatnią gimnazjalną wycieczkę zorganizowaną przez p. Bożenę Kula.

Celem wyjazdu było m.in. zwiedzenie ruin zamku Bolczów, który znajduje się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Prowadzi do nich ulica…Zamkowa, która zamienia się w szlak. Dojście jest przyjemne. Z centrum Janowic zajęło ok. 50 minut.

Zamek Bolczów został wzniesiony w II poł. XIV w. i przetrwał do czasów wojny trzydziestoletniej. Dwukrotnie zdobyty przez wojska szwedzkie, nie został nigdy odbudowany. Ruiny zamku już od XVIII w. przyciągały turystów przede wszystkim swoim malowniczym położeniem. W roku 1824 odwiedził je sam król pruski Fryderyk Wilhelm III, a parę lat później podjęto działania mające na celu zabezpieczenie ruin zamku. Po dotarciu do zamku, w jego malowniczych ruinach sesji fotograficznej nie było końca. Młodzież była zachwycona miejscem. Ale następny punkt zwiedzania wzbudził jeszcze większy zachwyt.

Były to Kolorowe Jeziorka, które są jednym z najciekawszych miejsc na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Istnieją 3 jeziorka – żółte, purpurowe, szmaragdowe (4 zielone występuje okresowo – związane jest z topnieniem śniegu). Niesamowity kolor wód związany jest z występowaniem określonych związków chemicznych. Wszystko za sprawą łupków pirytonośnych i budowanych do ich wydobycia kopalni w XVIII i XIX. Gdy kopalnie zostały zamknięte – woda wdarła się wyrobiska, tworząc kolorowe jeziorka. Wokół nich powstała ścieżka dydaktyczna, która dostarcza ciekawych informacji o jeziorkach, sztolni oraz przyrodzie. Na szlaku znajdują się punkty widokowe oraz ławeczki, na których można odpocząć.

Po zejściu z Kolorowych Jeziorek młodzież odpoczywała i nabierała sił w pięknym otoczeniu gór i lasów podczas ogniska z kiełbaskami.

Opiekę nad uczniami w czasie wycieczki sprawowały panie Bożena Kula, Lucyna Kollinger oraz Magdalena Stojko.

Bożena Kula

rekrutacja sp p

Dziennik elektroniczny


Biblioteka

biblioteka


Konkursy


Galerie


Projekty edukacyjne

projekty edukacyjne

lepsza szkola