SP Gminy Oleśnica

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

SZKOŁA PODSTAWOWA GMINY OLEŚNICA WITA SERDECZNIE!

rekrutacja2018 popup

Mając na uwadze rozwój kulturalnych uczniów naszej szkoły, rozbudzenie wrażliwości na sztukę oraz poszerzenie wiedzy na temat dramatu, pedagodzy SPGOwO postanowili zorganizować cykl wyjazdów do wrocławskich teatrów.

28 września 2017 r. uczniowie klasy II B, II C, III B, III D oraz VI i VII SPGO pod opieką Agnieszki Grondowej, Grażyny Kwasiborskiej, Agnieszki Grzesińskiej, Bożeny Kuli i Grzegorza Bińczaka udali się do Teatru Polskiego im. Gabrieli Zapolskiej we Wrocławiu na spektakl pt. „Balladyna”. Sztuka oparta na dramacie romantycznym Juliusza Słowackiego pozwoliła przenieść się młodym widzom w czasy legendarnej Polski, w której rządził okrutny uzurpator Popiel IV. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z treścią lektury, przyjrzeć się z bliska pracy aktorów i zaznajomić z prawdziwą świątynią sztuki, jaką jest jeden z piękniejszych teatrów wrocławskich- Teatr Polski.

24 października 2017 r. z inicjatywy polonistki Moniki Śliwińskiej zorganizowano wyjście na sztukę teatralną, tym razem do BiFK w Oleśnicy. Uczniowie klasy V i VI, oglądając przedstawienie pod tytułem „Staś i Nel”, zaznajomili się z adaptacją sceniczną powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.

Kolejna wycieczka do Teatru Polskiego we Wrocławiu odbyła się 7 listopada 2017r., a jej uczestnikami byli uczniowie kl. IV oraz kl. V SPGO . Inicjatorkami wyjazdu były polonistki Agnieszka Grondowa i Monika Śliwińska . Tym razem uczniowie mieli okazję przenieść się w magiczny świat baśni, przyglądając się perypetiom bohaterów spektaklu pt. „Śpiąca królewna”. 

22 listopada 2017 r. zarówno uczniowie klasy VII , jak i V oraz IV wzięli udział w jeszcze jednej lekcji teatralnej. Autorami przedstawienia opartego na komedii Aleksandra Fredry pod tytułem „Zemsta” jak i sztuki „Pan Kleks” opowiadającej o bohaterach „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy był zespół Teatru Narodowego w Krakowie. Dzieci miały okazję porównać teksty literackie z ich scenicznymi adaptacjami, poszerzyć wiedzę na temat tworzywa teatru, a także utrwalić swoje wiadomości na temat lektur obowiązkowych.

****

„Lecz zaklinam, niech żywi nie tracą nadziei (…)
A kiedy trzeba na śmierć idą po kolei,
jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”
J. Słowacki

Utwór „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego od lat cieszy się dużą popularnością wśród gimnazjalistów. Dzieje Rudego, Alka, Zośki z pokolenia słynnych Kolumbów wpisują się na stałe w polską świadomość narodową. Niezłomność, lojalność, koleżeńskość, ale też męstwo, odwaga w obliczu niebezpieczeństwa dzisiaj także powinny stanowić wzór do naśladowania dla młodzieży.

19 grudnia 2017 r. uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz klasy II a wraz z opiekunami (A. Grzesińską i I. Rosik) mieli okazję uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym opartym na książce Aleksandra Kamińskiego zrealizowanym przez Teatr Współczesny w Krakowie wystawionym w Bibliotece i Forum Kultury w Oleśnicy. Spektakl okazał się nie tylko wyjątkowym przeżyciem estetycznym, ale także niezwykłą lekcją historii. Patriotyzm przeplatał się z humorem, wojna z opowieścią o miłości, a klęska rodziła nadzieję zwycięstwa. (red. Iwona Rosik)

Na zakończenie przygody teatralnej 4 stycznia 2018 r. społeczność SPGO obejrzała spektakl pod tytułem „Opowieść wigilijna”, który w Bibliotece i Forum Kultury w Oleśnicy zaprezentowali artyści z krakowskiego Teatru Współczesnego .

Zaznajamianie młodzieży szkolnej ze sztuką wyższą, jaką niewątpliwie jest teatr, ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalny i intelektualny młodego odbiorcy- to w teatrze właśnie poza mową werbalną występuje jeszcze cały szereg symboli, których dziecko uczy się odczytywać. W II semestrze polonistki SPGO planują kontynuować podjętą edukację artystyczną i zorganizować wyjazdy do wrocławskiego Teatru Lalek oraz do Teatru Muzycznego Capitol.

Galeria

                                                                                                                                                              Red. Agnieszka Grondowa

logo ggo2 spgo

 

Dziennik elektroniczny

Biblioteka

biblioteka

Konkursy

Galerie

Rekrutacja - Szkoły Ponadgimnazjalne

dla gimnazjalisty p

Projekty edukacyjne

projekty edukacyjne

lepsza szkola